Екологія

Заповідні території
 
Природні ресурси Броварського району багаті та різноманітні. На території району знаходяться землі Семиполківського лісництва, Київського лісгоспзагу, частина Бориспільского лісництва, Бориспільского лісгоспу, Вище Дубечанського лісгоспу, Державна резиденція "Залісся", Дарницьке лісопаркове господарство. Крім того, в районі налічується 345 га лісу, підпорядкованого Ніжинській дистанції лісозахисних насаджень.
Водні ресурси району представлені річками: Десна, Десенка, Любич, Трубіж, Красилівка, Смолянка, Басанка, Слуков, а також невеличкими озерами та копанками в кількості до 100 штук. 
На основі наукового обгрунтування міжвідомчої комплексної лабораторії наукових основ заповідної справи АН України та Мінприроди України були внесені пропозиції та створені заповідні території :
 
Ландшафтний заказник загальнодержавного значення "Калитянська дача" на площі 1162 га лісів Семиполківського лісництва об'єднання "Київліс". Заказник цінний у науковому відношенні як природний комплекс з малопоширеними угрупуваннями широколистяних лісів характерними для півдня Полісся, а також низинних трав'яних боліт, де ростуть типові та рідкісні рослини, місцезнаходження значної кількості диких тварин, в тому числі занесених до Червоної книги України: 
 • лосів - 12,
 • кабанів - 42,
 • косуль - 23,
 • борсуків - 22,
 • бобрів - 36 та інші популяції диких тварин.

 
Ботанічний заказник обласного значення "Великівське болото" площею 773,0 га на землях Заліського лісомисливського господарства ( нині Державна резиденція "Залісся"). Заказник розміщується в одній із стариць р. Десна, є одним із своєрідних полігонів, де припинена меліорація і біологічні екосистеми набувають природного стану. Тут створюються умови для концентрації та відтворення цінних представників мисливської фауни, видів, занесених до «Червоної книги України»: видра, норка, журавель сірий, лелека чорний.
В лісових масивах Державної резиденції "Залісся" перебуває в природному стані значна кількість мисливської фауни: 
 • олень благородний - 487,
 • олень плямистий - 447,
 • косуля - 142,
 • лань - 103,
 • кабан - 187,
 • зубр - 14,
 • бобер - 21.

 
Ботанічний заказник місцевого значення "Оврамівсько-Івашківській" на площі 19,0 га в адмінмежах Русанівської сільської ради - комплекс лісів, які добре збережені в природному стані, місцезростання лісової лілії, яка занесена до "Червоної книги України".
 
Охорона навколишнього природного середовища
 
Динаміка викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря у Броварському районі в 1999 - 2004 роках:
Динаміка викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря у Броварському районі:
 
 
В районі проведена інвентаризація джерел викидів забруднюючих речовин на всіх великих енергоспоживаючих підприємствах.В районі значно покращився екологічний стан у частині зберігання хімічних засобів захисту рослин. Так, із 18 складів, що знаходяться в сільських господарствах району паспортизовано 10 складів. Частково вирішено питання зберігання заборонених і непридатних отрутохімікатів та пестицидів. Із 45 тон отрутохімікатів з простроченим терміном зберігання знешкоджено 34 тони, інші 11 тон перезатарені в металеві ємкості і зберігаються на складах.Останнім часом в районі проведена робота по вибору та відведенню земельних ділянок під розміщення сільських сміттєзвалищ. Так, із 26 сільських та селищних рад визначено місце для організації сміттєзвалищ в 20. Не закінчена робота по оформленню актів вибору місць складування відходів в с.Требухів, с.Гоголів, с.Княжичі, с.Кулажинці. Отримані позитивні висновки екологічної експертизи в Держуправлінні екології та природних ресурсів в Київській області по розміщенню сільських сміттєзвалищ в селах: Бобрик, Зазим'є, Літки, Рожни, Семиполки, Рожівка, смт Калита.В районі ефективно працюють очисні споруди Броварського виробничого управління водопровідно-каналізаційного господарства м.Бровари, с.Шевченково, заводу "Кока-Кола" в смт В.Димерка, які скидають очищені води понад 6,0 млн. куб. м в р.Трубіж. В районі проведена інвентаризація та паспортизація водних об'єктів, в результаті взято на облік та догляд 19 річок протяжністю 240 км. Проведено відновлення шпилькових насаджень після пожежі на території Семиполківського лісництва біля с.Опанасів - 7,2 га,с.Богданівка -2,2.га.
В жовтні 2004 року Казенний завод порошкової металургії розпочав роботу по розчистці Красилівського каналу, витоком якої є забруднюючі стічні води підприємств. За час скидання стоків Красилівський канал заріс чагарниковою рослинністю, замулився, внаслідок чого стічні води підтоплювали забудову с.Дімітрово. Роботи по розчистці зливового колектору необхідно продовжувати, на 2005 рік екологічна інспекція внесла пропозиції по виділенню 29 тис. грн. з коштів природоохоронного фонду міста на вирішення питання по підтопленню с.Дімітрово.

Для стабілізації та покрашення екологічного становища в районі необхідно вирішити ряд невідкладних питань: передати в користування лісові угіддя колишніх сільгосппідприємств на площі 1585 га, ліси забезпечити охороною; провести в лісі санітарні рубки; виконати протипожежні заходи. В селах району провести відведення земельних ділянок під сільські сміттєзвалища; організувати централізований збір відходів від населення; провести закриття та тампонаж біля 50 свердловин списаних поливних систем; продовжити виконання робіт щодо зняття проблеми підтоплення с.Гоголів; продовжити роботи по захороненню 11 тон прострочених ядохімікатів; відновити роботу каналізаційних очисних споруд в с.Гоголів, с.Красилівка, с.Семиполки, смт.В.Димерка.
 
Районні цільові програми:
 • Програма охорони довкілля, раціонального використання природних ресурсів і забезпечення екологічної безпеки в Броварському районі на період до 2005 року;
 • Районна Програма розвитку соціальної сфери села в період до 2005 року.
Comments