Новини‎ > ‎

Броварське районне управління Держсанепідслужби повідомляє:

опубліковано 22 трав. 2014 р., 21:27 Інформаційно-довідковий центр   [ оновлено 25 трав. 2014 р., 09:34 ]

                                                                                                                                                                   Якщо вкусив кліщ. Ваші перші дії

    Перші травневі виходи на природу для багатьох мешканців міста принесли не тільки приємні емоції, а нажаль, водночас спричинили і проблеми. 
    Як у людей, так і у тварин навесні з’являється один маленький ворог - кліщ. Укус цього павучка фактично не відчувається, адже його слина містить своєрідну анестезію, проте проблеми від такої атаки можуть бути величезні. 
    Найбільш небезпечним на території міста та району залишається іксодовий кліщ, що розносить хворобу Лайма (бореліоз), яка вражає різні органи і системи людини. Щороку це захворювання реєструється серед жителів нашого міста та району, які зазнали нападів кліщів під час відпочинку в Броварському лісі та під час прогулянки в парку «Перемога». 
    Якщо до тіла присмоктався кліщ, слід зняти його якомога швидше. Найкраще звернутися за наданням допомоги до медичної установи. При відсутності можливості звернутись до лікаря, видалення проводять самостійно. Основним методом видалення кліща є використання олії. Але дуже часто цей метод не спрацьовує. Також існує загроза, що під дією олії кліщ може виприснути додаткову порцію збудника. 
    В жодному разі не можна кліща відривати, бо може залишитися голівка, що викличе розвиток місцевої запальної реакції. Необхідно повільно видаляти разом з хоботком, розхитуючи кліща з боку в бік пальцями, обгорнутими марлевою серветкою, пінцетом чи петлею з нитки, яку слід закріпити між хоботком кліща та шкірою людини. Після видалення кліща місце присмоктування змастити 3% розчином йоду, спиртом або одеколоном. Якщо хоботок залишився в ранці, його видаляють стерильною голкою. Після видалення слід ретельно вимити руки з милом. 
    Витягнутий самостійно кліщ не можна тиснути пальцями, покладіть його в баночку з кришкою і везіть в лабораторію державної санітарно-епідеміологічної служби для аналізу. Сучасна медична лабораторія визначить, не заразний чи ваш кліщ, якщо результати будуть позитивними, вам призначать екстрене лікування. 
    Ймовірність захворювання на кліщовий бореліоз, кліщовий енцефаліт та інших інфекцій, в першу чергу залежить від кількості вірусу, який проникає під час «укусу» кліща (тобто часу, на протязі якого кліщ знаходиться в тілі жертви) і чим скоріше ви позбавитесь паразита - тим краще для вас. 
    У разі появи будь-яких ознак захворювання: підвищення температури тіла, почервоніння, припухлості, відчуття ломоти в тілі, слабкість необхідно негайно звертатись до лікаря-інфекціоніста в поліклініку, адже це ознаки хвороби Лайма. Зазвичай температура тримається декілька днів, а потім нормалізується. Почервоніння ж шкіри в місці укусу триває значно довше. 
    Варто зазначити, що кліщі передають і ще одне серйозне захворювання - це вірусний енцефаліт. Про це треба пам’ятати охочим влітку відпочити в Криму. Адже якщо для Броварського району розповсюдження цього вірусу не характерне, то на українському півострові ним заражаються щороку. 
    При підозрі на бореліоз потрібно лікування антибіотиками, причому почати його потрібно не пізніше 4-х діб після укусу. Бореліоз вражає головний мозок, серце і суглоби, а хронічні форми цієї хвороби мучать роками. Кліщовий енцефаліт може проявитися вже на наступний день після укусу, але у багатьох людей інкубаційний період становить близько двох тижнів. 
    Щоб попередити захворювання, головне — не допустити потрапляння кліща на тіло людини. 
    При відвідуванні місць, де можуть бути кліщі, рекомендується:
- одягатися в світлий однотонний, з довгими рукавами, щільно прилягаючий до тіла одяг, щоб було легше помітити повзаючих кліщів. Голову слід покривати головним убором;
- проводити під час прогулянки само- та взаємоогляди через кожні 2 години та ще раз вдома. Особливо ретельно потрібно обстежувати ділянки тіла, вкриті волоссям;
 - звільнити від сухої трави, гілок, хмизу в радіусі 20-25 м місце для привалів, нічного сну на природі; 
- вдома одразу змінити одяг, білизну, потрібно ретельно його оглянути, випрати та випрасувати. Не можна залишати цей одяг біля ліжка чи спати в ньому. Витрушування одягу не позбавляє від кліщів; 
- якщо разом з вами на природі перебував ваш пес – його теж слід оглянути на наявність кліщів до того, як впустити до помешкання. 
- використовувати репеленти (засоби, що відлякують кліщів), які слід купувати в аптечної мережі. 
    Якщо поруч ліс, при виході на прогулянку та відпочинок в парк небезпека реальна і велика. І краще заздалегідь подбати про своє здоров’я і здоров’я своїх близьких.

 

Броварське районне управління Головного управління Держсанепідслужби у Київській області

 

 


Comments