До 500-річчя Реформації

опубліковано 21 бер. 2017 р., 04:39 Інформаційно-довідковий центр

«Право - це мистецтво добра і справедливості»
«Право створене на користь людству»
(Латинське прислів’я)

У 2017 році весь християнський світ відзначатиме 500-річчя від початку масштабного духовного відродження - Реформації, що назавжди змінило хід історії.

Ця подія підтверджена Указом Президента України та відповідним розпорядженням Кабміну. Реформація - унікальний духовний, соціокультурний, економічний феномен, який став одним із рушіїв розвитку Європи, США та інших країн світу. Це та сила, яка сприяла покращенню розвитку прав та свобод громадян держав, початком періоду, названого істориками Новим Часом.

Ознайомлення з історичним аспектом виникнення держави і права, ідеями Реформації, що символізували на українських землях новий етап розвитку освіти, науки, книгодрукування, утвердження самодостатності рідної мови, ідеєю віротерпимості та свободи совісті, стали темою засідання любительського клубу «Феміда», який розпочав цього року свою діяльність у Броварській центральній районній бібліотеці. Цього разу учасниками зустрічі, яку провели працівники методично-бібліографічного відділу районної бібліотеки, стали студенти громадської організації ветеранів «Університет третього віку».

Слухачі університету розглянули право, як вид соціальних норм, що виникає тільки з появою держави, адже саме вона створює ці соціальні норми з метою врегулювання найважливіших суспільних відносин. Ознайомилися з дією права у часі, просторі та по колу осіб. Також заглибились в історичний екскурс - дослідження найдавніших юридичних пам'яток. І розпочали з духовного аспекту, адже початком Реформації вважається виступ доктора богослов'я Віттенберзького університету Мартіна Лютера, який 31 жовтня 1517 року оприлюднив свої «95 тез». Пізнання правових норм не може відбуватись ізольовано, без врахування умов історичного розвитку.

Одним з видатних пам'яток найдавнішої писемності людства, що включає юридичні кодекси, є Біблія. Біблія та книги Ветхого Завіту стали основними регуляторами суспільних відносин. У Ветхому Завіті протягом століть було зібрано багато глибоких суджень про сферу політики і права. Перехід до правового суспільства та розбудову незалежної держави неможливо здійснити без тлумачення та застосування фундаментальних біблійських правових принципів. Про Десять Заповідей, які зобов'язували дотримуватися дуже простих і дохідливих правових і морально-етичних норм, розповів присутнім отець Максим, настоятель Свято-Михайлівського храму с.Світильня. Його виступ викликав не аби яку зацікавленість і захопленість присутніх.

Звернулись учасники засіданні і до таких давніх юридичних пам'яток, як, наприклад, індійські Закони Ману, Кодекс законів вавилонського царя Хаммурапі, Закони царя Соломона, римські «Закони XII таблиць», «Повість временних літ», «Велесова книга», «Устав і закон руський», «Руська Правда», творами Володимира Мономаха («Повчання дітям), «Устав Володимира Мономаха», «Моління Данила Заточника», «Слово о полку Ігоревім», , церковні устави Аскольда, Володимира, Ярослава, Всеволода, «Заповіт Ярослава Мудрого», «Березневі статті» (інші назви - «Статті Богдана Хмельницького» або «Статті Війська Запорозького»), «Пакти й конституції законів та вольностей Війська Запорозького» (Конституція Пилипа Орлика).

До уваги членів клубу запропоновано ілюстровану книжкову виставку, підготовлену відділом обслуговування районної книгозбірні, на якій представлено історичні джерела, що висвітлюють історію права, правову і релігійну літературу, дитячі книги, зокрема «Аліса в країні чудес» Льюїса Керролла, в якій можна знайти сценки судових розслідувань.

Огляд цих історичних і релігійних пам'яток супроводжувався слайдами. Також присутніх мали змогу у відеозаписі прослухати виступ завідувача кафедри методики суспільно-гуманітарної освіти інституту післядипломної педагогічної освіти Фелікса Левітаса про розвиток права і становлення демократії в нашій країні від періоду Київської Русі і до сьогодення.

Значну зацікавленість викликали висловлювання відомих діячів культури, літератури, політики від періоду Давнього Риму до нашого часу.

Указом Президента України 2017 рік став Роком Японії в Україні. Знайомлячись з культурним життям цієї країни, не можна не звернути увагу на одного з відомих сучасних японських кінорежисерів, який створює фільми про суспільне життя Японії Такеші Кітано, який стверджує: «Ми втратили баланс між правами та обов'язками. Сьогодні всі говорять про права, і ніхто не замислюється про обов'язки. Ми розвиваємося в дуже дивному напрямку». Таке твердження викликає бажання усвідомлювати не тільки наші права, а й обов’язки, а також знайомитись з думками інших відомих діячів світу. Наприклад, правознавець Володимир Василенко висловлює думку, що сьогодні у світі немає жодної держави, в якій би на 100% додержувалися прав людини для всіх, завжди скрізь є якісь правопорушення, але за правопорушення, скоєні в нормальній цивілізованій демократичній країні, і тим паче правопорушення, які стосуються прав інших людей, завжди існує відповідальність.

Підсумовуючи зустріч, можна сказати, що суттєвою рисою сучасної держави є відображення, забезпечення і захист природних прав людини, а вивчення історичних джерел в значній мірі дає відповіді на питання, яким шляхом розвивалось суспільство і чого ми маємо саме те, що маємо.

Запрошуємо всіх бажаючих відвідати нашу книгозбірню та ознайомитись з джерелами правотворення.