Новини‎ > ‎

Оптимізація освітньої мережі в Броварському районі

опубліковано 6 черв. 2016 р., 23:51 Інформаційно-довідковий центр
    Згідно з прийнятим парламентом законом "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо стабілізації фінансового стану держави та удосконалення окремих положень соціальної політики)" обласні та районні державні адміністрації мають затвердити плани створення освітніх округів та оптимізації навчальних закладів.
    Відділом освіти Броварської районної державної адміністрації проведено детальний аналіз: потреби у навчальних закладах району; стану будівель навчальних закладів; наявності необхідних приміщень; розташування навчальних закладів різних типів відносно місць проживання учнів; вартості утримання одного учня (вихованця) в навчальних закладах району; потреби у створенні навчально-виховних комплексів, освітніх округів; можливостей транспортної системи, демографічної ситуації з прогнозуванням дитячого контингенту на наступні п’ять років; рівня попиту населення на освітні послуги; рівня забезпеченості педагогічними та науково-педагогічними кадрами, іншими спеціалістами; відповідності оснащення навчальних закладів сучасним вимогам; інформації про результативність і ефективність діяльності навчальних закладів; можливостей концентрації та ефективного використання матеріально-технічних, кадрових, фінансових ресурсів регіону для урізноманітнення форм організації навчання і виховання, підвищення ефективності навчально-виховного процесу.
    Аналіз освітньої діяльності району спонукає обговорити та прийняти рішення про доцільність функціонування окремих ступенів навчальних закладів, якістю надання у них освітніх послуг неповнолітнім. Саме тому за вимогою часу виникає потреба оптимізації мережі навчальних закладів з урахуванням демографічних і економічних реалій. Сьогодні ж мова йде про оптимізацію мережі навчальних закладів, мета якої не в тому, щоб перекрити дітям доступ до отримання знань, а насамперед у тому, щоб дати школярам належні умови для навчання. Маленькі школи – це не лише показник низької якості освіти, а й висока собівартість утримання вихованців. Результати зовнішнього незалежного оцінювання доводять, що з 2012 року спостерігається погіршення результатів (зокрема, з української мови та літератури, математики) випускників малокомплектних шкіл. Водночас вартість навчання в таких закладах зросла. Наприклад, у Рожнівському НВК витрати на навчання одного вихованця у 2015 році склали 20 388 тис. грн., у Світильнянському НВК – 18 273 тис.грн., тоді як Міністерство фінансів України на утримання 1 вихованця виділило лише 9096,1 тис.грн.. Причиною цього є низька наповнюваність класів і необхідність утримувати матеріально-технічну та викладацьку базу малочисельних шкіл.
    Ефективним шляхом вирішення цієї проблеми є оптимізація освітньої галузі, тобто укрупнення навчальних закладів, що сприятиме удосконаленню освітнього процесу, підвищенню ефективності та якості надання освітніх послуг. Так, відповідно Плану створення освітніх округів та модернізації мережі навчальних закладів Броварського району у 2016-2018 роках пропонується з 2017-2018 навчального року призупинення функціонування школи ІІІ ступеня у: Світильнянському НВК, Русанівському НВК, Пухівській ЗОШ І-ІІІ ступенів, Погребській ЗОШ І-ІІІ ступенів. А також призупинення функціонування школи ІІ ступеня у Рожнівському НВК. Передбачається створення освітніх округів на базі: Плосківського НВО (суб’єктами освітнього округу будуть: Плосківське НВО, Світильнянський НВК, Русанівський НВК), Зазимського НВК (суб’єктами освітнього округу будуть: Зазимський НВК, Погребська ЗОШ І-ІІІ ступенів, Пухівська ЗОШ І-ІІІ ступенів, Рожнівський НВК) та створення опорного закладу на базі Калинівської ЗОШ І-ІІІ ступенів з поглибленим вивченням іноземних мов.
    Безумовно, питання реорганізації малочисельних шкіл – дуже болюче. Право ж ухвалювати рішення щодо реорганізації навчальних закладів належить органу місцевого самоврядування, але територіальні громади, батьківські та педагогічні колективи сподіваються, що буде зроблений правильний крок, який сприятиме удосконаленню освітнього процесу, підвищенню ефективності та якості надання освітніх послуг. Учні старшої школи отримуватимуть знання у добре обладнаних базових школах з належним освітнім потенціалом, до яких здійснюватиметься підвіз спеціальним автотранспортом.Начальник відділу освіти
Броварської райдержадміністрації                         Людмила Чайка
Comments