Пам'ятка про туберкульоз

опубліковано 10 груд. 2017 р., 22:27 Інформаційно-довідковий центр   [ оновлено 10 груд. 2017 р., 22:28 ]
   ТУБЕРКУЛЬОЗ - небезпечне інфекційне захворювання, яке характеризується утворенням запальних змін в органах, найчастіше в легенях, також можуть бути ураженні кістки, суглоби, очі та ін. Частіше хворіють люди з ослабленим імунітетом.

Фактори, що сприяють захворюванню на туберкульоз:
   · несприятливі соціальні та екологічні умови життя;
   · неповноцінне харчування;
   · алкоголізм, куріння, наркоманія;
   · стреси;
   · наявність супутніх захворювань (діабету, виразкової хвороби шлунка або 12-палої кишки, захворювань легенів) та ін.;
   · зниження імунітету.

Збудник туберкульозу - мікобактерії туберкульозу (паличка Коха, відкрита в 1882 році німецьким лікарем Р. Кохом), мають високу стійкість до факторів зовнішнього середовища: при кип'ятінні гинуть через 5 хвилин, при температурі 600 С - виживають протягом 20 хвилин, у вуличному пилу зберігаються до 10 днів, у воді до 5 місяців. Речовини, що містять активний хлор, викликають загибель мікобактерій протягом 3-5 годин. Мікобактерії зберігають свою життєздатність в умовах високої вологості, на різних предметах, а також в продуктах тваринного і рослинного походження, особливо молочних.

ДЖЕРЕЛО ІНФЕКЦІЇ - хвора людина, сільськогосподарські тварини.

ШЛЯХИ ПЕРЕДАЧІ:
   · повітряно-крапельний - найпоширеніший шлях зараження (95%), хворий туберкульозом виділяє мікобактерії в навколишнє середовище при кашлі, розмові, чханні;
   · харчовий - вживання в їжу харчових продуктів від тварин хворих на туберкульоз інфікованої їжі;
   · контактно-побутовий - через пошкоджену шкіру і слизові оболонки.

ОЗНАКИ захворювання, при яких необхідно звертатись до лікаря:
   · швидка стомлюваність, загальна слабкість;
   · втрата апетиту;
   · задишка при невеликих фізичних навантаженнях;
   · тривалий кашель і підвищення температури тіла до 37,0 - 37,5 0 С;
   · пітливість (особливо вночі), втрата ваги та ін.

Тривалий час туберкульоз може протікати непомітно для хворого і маскуватись під ГРВІ, бронхітом, запаленням легенів і т. п.

Профілактика ТУБЕРКУЛЬОЗУ:
   Щеплення для профілактики туберкульозу вакциною БЦЖ проводиться в пологовому будинку на 3-5 день, ревакцинація - у 7 років.

Для своєчасного виявлення туберкульозу у дітей проводяться проби Манту.

Флюорографію грудної клітки необхідно проводити дорослим щорічно, що дозволяє, крім туберкульозу, своєчасно виявити іншу патологію легень, серця, онкологічні та професійні захворювання.

o Дотримуйтесь здорового способу життя.
   o Дотримуйтесь правил особистої гігієни.
   o Загартовуйте організм, повноцінно харчуйтеся, зміцнюйте імунітет.
   o Не займайтесь самолікуванням.

Своєчасно виявлений туберкульоз при рано розпочатому лікуванні виліковується!!!

Броварське районне управління
Головного Управління Держпродспоживслужби в Київській області