Запобігання вживанню неповнолітнімими тютюнових виробів та алкогольних напоїв та відповідальність за їх реалізацію. Попередження та профілактика правопорушень, пов’язаних з продажем та вживанням алкогольних напоїв та тютюнових виробів неповнолітнім

опубліковано 15 лип. 2020 р., 06:07 Інформаційно-довідковий центр   [ оновлено 15 лип. 2020 р., 06:09 ]
  У способі життя багатьох людей поширення набув звичай вживати алкогольні напої з будь-якого приводу. Псевдомотиви алкоголізації досить різноманітні: наслідування традиціям, створення атмосфери невимушеності, поліпшення настрою, втеча від проблем, святкування тощо. Широкий діапазон мотивів вживання алкоголю сприяє залученню і дітей різного віку до цих «традицій» дорослого життя. Діти, постійно бачачи дорослих, у тому числі й батьків, які п'ють пиво або й міцніші алкогольні напої, палять, вважають це нормою життя. Це відношення засвоюється дітьми. Більш того, самі батьки, найчастіше є першими «алкогольними вихователями» своїх дітей. Саме вони часом прищеплюють їм «питні традиції», підносячи першу чарку за отримання паспорта, атестату і т. д. і вважаючи  це цілком припустимим. При цьому, неповнолітня дитина уявляє собі куріння та вживання алкоголю не як згубні звички, а як буденність будь-якої людини! А тому, кожна доросла людина, беручи до рук цигарку або склянку з алкоголем, повинна насамперед замислитися над тим, який особистий приклад вона подає власним дітям, а також, чи може усвідомити дитина, що пияцтво та паління є зло, коли вона щодня бачить дорослих саме такими?! Але хто ж, як не дорослі, свідомі люди, повинні потурбуватися про майбутнє покоління?
    А ще - це бізнес, причому досить стабільний і тут моральна сторона в рахунок не береться. У той час, як своїм дітям батьки забороняють вживати алкоголь, палити цигарки, продавці торгових точок, виходячи на роботу, забувають про це і при продажу пива, алкогольних, слабоалкогольних напоїв, та тютюнових виробів не зважають на вік покупця,а прагнуть збагатитися будь якою ціною!
    Служба у справах дітей та сім’ї Броварської райдержадміністрації нагадує, яка відповідальність передбачена за продаж пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вин столових і тютюнових виробів особам до 18 років, у тому числі поштучно тютюнових виробів.
    Так, відповідно до ст. 153 Закону України від 19 грудня 1995 року № 481/95-ВР «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» заборонено продаж пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вин столових та тютюнових виробів:
– особами, які не досягли 18 років;
у приміщеннях та на території навчальних закладів, закладів охорони здоров'я, крім ресторанів, що знаходяться на території санаторіїв;
– у приміщеннях спеціалізованих торговельних організацій, які здійснюють торгівлю товарами дитячого асортименту або спортивними товарами, а також у відповідних відділах (секціях) універсальних торговельних організацій;
– у закритих спортивних спорудах (крім пива у пластиковій тарі);
– з торговельних автоматів;
– на полицях самообслуговування (крім тютюнових виробів у блоках та алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вин столових, пива);
– поштучно (для тютюнових виробів, крім сигар);
– у споживчих упаковках, що містять менш як 20 сигарет;
– з рук;
– у невизначених для цього місцях торгівлі.
    Заборонено продаж товарів дитячого асортименту, що імітують тютюнові вироби.
    Водночас на період проведення масових заходів сільські, селищні ради в межах відповідної адміністративної території можуть заборонити або обмежити продаж пива (крім пива у пластиковій тарі), алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вин столових і куріння тютюнових виробів.
    Також продавець пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вин столових або тютюнових виробів зобов’язаний отримати у покупця, який купує пиво (крім безалкогольного), алкогольні напої, слабоалкогольні напої, вина столові або тютюнові вироби, паспорт або інші документи, що підтверджують вік такого покупця, якщо у продавця виникли сумніви щодо досягнення покупцем 18-річного віку.
    У разі відмови покупця надати такий документ продаж пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вин столових або тютюнових виробів такій особі забороняється.
    Згідно зі ст. 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» до суб’єктів господарювання застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у разі порушення вимог ст. 153 цього Закону. Також на підставі ст. 15 вказаного Закону такому суб'єкту господарювання анулюється раніше видана ліцензія на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями. Окрім того, працівник, який безпосередньо продав заборонений товар підліткові, притягується до адміністративної відповідальності і сплачує штраф відповідно статті 156 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
    Тож звертаємося до Вас, шановні підприємці, із проханням дотримуватися чинного законодавства, не продавати пиво, алкогольні, слабоалкогольні напої та тютюнові вироби дітям, адже кожен з нас відповідає за майбутнє покоління. Продаючи спиртне та цигарки дітям, задумайтесь, що хтось також запропонує закурити чи випити Вашій дитині і ніхто не може сказати, що після цього станеться…

Шановні батьки та законні представники дитини!

Нагадуємо Вам за вчинення правопорушень і злочинів неповнолітніми настає адміністративна і кримінальна відповідальність. Просимо вас з усією серйозністю віднестись до комплексу заходів і більше уваги приділяти щодо проведення дозвілля ваших дітей.
     Діти – майбутні громадяни України. Майбутнє дітей залежить від нас, наше майбутнє – від них.

Служба у справах дітей та сім'ї
Броварської райдержадміністрації